My Techno Zone
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


My Techno Zone
 
PortaliForumKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Prodhohet domatja e zezë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin


Numri i postimeve : 198
Join date : 06/05/2012
Age : 26
Location : Albania

Prodhohet domatja e zezë Empty
MesazhTitulli: Prodhohet domatja e zezë   Prodhohet domatja e zezë I_icon_minitimeSat May 12, 2012 5:39 am

Prodhohet domatja e zezë Domatj10
Hortikultura në Izrael ka krijuar një domate gotike me emrin Galaksia e zezë. Domatja e cuditshme ka formën e perimes së njohur, është e zezë nga jashtë dhe e kuqe nga brenda. Shkencëtarët për të krijuar këtë lloj domateje kryqëzuan një sërë varietesh të kësaj perimeje duke arritur ngjyrën e ngjashme me manaferrat.

Pigmenti është shumë i ndjeshëm ndaj rrezeve të diellit, madje sa më shumë që domatja të ekspozohet në diell, aq më shumë sterroset ngjyra.

Kompania që prodhoi këtë varietet të ri quhet Technological Seeds, e specializuar në prodhimin e perimeve hibride.

‘Përvec ngjyrës, këto domate kanë dhe avantazhe në anti-oksidantët”, thotë njëri prej fermerëve që prodhon këtë lloj të ri të domates.

Në fakt prodhuesit theksojnë se domatja është shumë e shijshme sepse përmban kaloritë e duhura, e përqëndruar tek anti-oksidantët dhe ka vitaminë C që njihet për mbrojtjen e sistemit imun.

Mendohet se domatja do të fitojë terren të madh në shitje menjëherë sapo të futet në tregjet lokale brenda vitit.

Kjo kompani do të prodhojë gjithashtu limona pa fara, një lloj të ri të luleshtrydhes, limona të kuq si dhe karrota me ngjyrat e ylberit. Le të imagjinojmë ne tregjet tona dhe karrota me ngjyrat rozë, lejla apo të verdha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://itsmy.techno-zone.net
 
Prodhohet domatja e zezë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
My Techno Zone :: Lajme :: Kuriozitete-
Kërce tek: