My Techno Zone
 
PortaliForumCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share
 

 Bullgaria, nje perle e pazbuluar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 198
Join date : 06/05/2012
Age : 23
Location : Albania

Bullgaria, nje perle e pazbuluar Empty
MesazhTitulli: Bullgaria, nje perle e pazbuluar   Bullgaria, nje perle e pazbuluar I_icon_minitimeTue May 08, 2012 9:33 pm

Bullgaria, nje perle e pazbuluar Bullga10
Bullgaria qe u themelua ne vitin 1681 pas lindjes se Krishtit, eshte nje nga shtetet me te vjetra te Europes, por ka gjithmone gjera qe te kthejne ne te kaluaren. Varret e mbuluar me afreske, ne Luginen e Mbreterve, arkeologet akoma gjejne objekte ari te groposura nga paraardhesit, disa datojne ne vitet 3000 para Lindjes se Krishtit. Zbulimi i ketyre varreve dhe objekteve te cmuara ka filluar si proces ne Bullgari vetem nje dekade me pare.

Ne kete kohe te shkurter, u be e qarte se Bullgaria ka qene shtepia e argjendarive me te sofistikuar ne bote. Zbulimet kane bere te ditur qe nen hijen e maleve te Ballkanit ketu ka lindur qyteterimi i pare i Europes. Duke shetitur ne vargjet e maleve te mbuluara me pyje dhe uje mineral te lumenjve, mund te kuptoni pse luftetaret dhe artistet me te sofistikuar kane vendosur te qendrojne ne keto fusha pjellore. Bullgaria eshte nje nga vendet me terheqese, me nje klime te bute dhe eshte me shume me stil europian jugor se lindor. Kjo klime e bute bashke me plazhet me rere ne kufijte me bregdetin e Detit te Zi, vazhdojne te terheqin vizitore te rinj, sidomos gjate veres se nxehte.

Shumica e thesareve te Bullgarise qendrojne te fshehura ne varret antike te Lugines se Mbreterve, eshte nje perzierje e Rilindjes se arkitektures se Bullgarise me rrenojat e lashta romake qe shtrihen pergjate rrugeve te Plovdiv, pastaj eshte qyteti mesjetar universitar i Veliko Tarnovo qe rritet nga shkembinjte gelqerore mbi lumin Yantra, si edhe qytetet arkitektorale muze qe shtrihen ne thellesi te maleve. Vecanerisht shtepite e shek XIX te gurta dhe prej druri, percaktojne qe Bullgaria eshte nje perle e pazbuluar.

Te kalosh neper fshatra eshte nje aventure e bukur kur shetit ne rruget bosh me bime te kuqe dhe lule te vjetra te bardha. Eshte nje nga pershtypjet me te bukura qe te le Bullgaria, nje bukuri natyrore dhe histori antike, akomodime te rehatshme dhe kuzhine e fresket. Nuk te habit fakti qe turizmi ne Bullgari eshte gjithmone ne rritje, megjithese me mungese te infrastruktures se turizmit dhe nje gjuhe me pak e njohur, Bullgaria mund te mos jete destinacioni me i lehte pet t’u vizituar, por po te mbyllet ky kapitull, ajo siguron nje nga pervojat me autentike qe Europa Lindore ka per te ofruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://itsmy.techno-zone.net
 
Bullgaria, nje perle e pazbuluar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
My Techno Zone :: Lajme :: Travel-
Kërce tek: